مجله زندگی

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی

اینجا در مورد تکثیر و شرایط نگهداری گیاه گیلاس مجلسی که به گل تاجزیزی هم معروف است مثل آبیاری ، رطوبت ،خاک ، نور ، کود ، دما میپردازیم.

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی گلی بسیار و دوست داشتنی می باشد و طرفدار زیادی را دارد . این گیاه دارای میوه های زینتی قرمز و زرد و نارنجی است که زیباییی آن را دو چندان کرده است . اینجا با هم معرفی این گیاه که به گل تاجزیزی هم معروف است میپردازیم و در مورد تکثیر و شرایط نگهداری از آن مثل آبیاری ، رطوبت ،خاک ، نور ، کود ، دما و … آن بیشتر صحبت میکنیم با ما همراه باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل گیلاس مجلسی یا تاجزیزی

گل گیلاس مجلسی (۱)

گل گیلاس مجلسی (۲)

گل گیلاس مجلسی نیاز بسیار زیاد و شدیدی را به نور دارد و با کمک نور می تواند زندگی کند .اگر محل قرار گیری گیاه در جایی کم نور و در دمای زیاد قرار بگیرد ، باعث خراب شدن گیاه و همچنین باعث ریزش برگ ها و میوه هایش می شود . دمای گل گیلاس مجلسی اگر کمتر از ۷ درجه سانتی گراد باشد ، باعث خراب شدن گیاه می شود . و در فصل زمستان که آسمان شروع به بارش برف کرد ، بهتر است گیاه را در گلخانه قرار دهید و حتما باید دمای گلخانه ۱۰ درجه سانتی گراد باشد .

گل گیلاس مجلسی باید در روز در دمای ۲۰ الی ۲۲ درجه سانتی گراد قرار بگیرد و در شب نیز در درجه ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد قرار بگیرد تا بتواند رشد خوبی را داشته باشد .زمانی که میوه های گل گیلاس مجلسی تشکیل شد باید دمای گل را عوض کنید و در روز باید دما ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد و در شب نیز ۱۵ الی ۱۸ درجه سانتی گراد باشد .

این گیاه آبیاری را دوست دارد و باید هفته ای چند بار گیاه را آبیاری کنید تا بتواند رشد خوبی را داشته باشد . در فصل پاییز و زمستان رشد گیاه تا حدودی کاهش می یابد که باید آبیاری را کم کرده تا به ساقه و ریشه آسیبی وارد نشود و همچنین باعث پوسیدگی گیاه نشود .

اگر دوست دارید که این گل میوه بیشتری دهد ، باید سالی یک بار گیاه را هرس کنید و در گلدانی دیگر قرار دهید . همچنین دقت کنید که ریشه از زیر گلدان وارد خاک نشود ، زیرا زمانی که دارید ریشه ها را انتقال می دهید امکان دارد به ریشه آسیب وارد شود و باعثش ریزش برگ ها و میوه ها شود .

علت ریزش میوه های این گیاه به دلیل باد های گرم و خشک حادث می شود . باد گرم باعث چروکیده شدن میوه ها می شود . البته شرایط  نا منظم آبیاری گیاه نیز موجب ریزش میوه ها می شود . تعویض گلدان این گیاه در بهار انجام می شود . از آبیاری بیش از حد گیاه بپرهیزید که عارضه پوسیدگی ریشه ایجاد نشود . در تابستان هر روز برگها را با اسپری آبپاشی کنید .

در فضای آزاد باد و حشرات عملیات گرده افشانی گل های گیلاس مجلسی را انجام می دهند . اما در فضای بسته یا آپارتمان شما باید  نقش یک (pollinator)  را ایفا می کند . برای این منظور هنگام شکوفایی گل ها و تشکیل گرده در گل ها با استفاده از یک فرچه ظریف یا قلم مو  یا گوش پاک کن گرده های روی بساک پرچم را به آرامی بردارید و قلم موی حاوی گرده را روی سایر گل ها به آرامی  تکان دهید . بعد از گرده افشانی گلها به مرور تبدیل به میوه می شوند،گیلاس مجلسی ( تاجریزی زینتی ) در ابتدای تشکیل به رنگ سبز بوده و به مرور به نارنجی و سپس قرمز تغییر رنگ می دهد .

گل گیلاس مجلسی (۳)

برای افزایش گل گیلاس مجلسی می توانید از دو روش استفاده کنید . اولین روش از طریق قلمه زدن ساقه گیاه و روش دوم بذر که کاشت بذر آسان می باشد . و برای رشد سریع گیاه باید بذر ها را تندش کنید و دمای آن باید ۱۳ الی ۳۰ درجه سانتی گراد باشد و برای تند کردن بذر باید دما ۲۳ درجه سانتی گراد باشد .

گل گیلاس مجلسی (۴)

این آفات برای گیاهتان مضر هست برای از بین بردن آن یک قاشق کوچک سم حشره کش مانند دیازینون را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید (به مقداری که تمام شاخ وبرگ به محلول سم اغشته شود.زیاده روی نکنید-لازم نیست تمام محلول استفاده بشه.فقط به قدر کفایت). مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید.این کار رادر صورت نیاز ۳مرتبه وبعد از ۷ روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد برسد و نیز بهتر است که سمپاشی رادر مورد تمام گیاهان سالم وبیمار موجود در منزلتان انجام دهید.

گل تاجزیزی زینتی

بیشتر بخوانید: 

وریزیا | نگهداری از گل وریزیا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آلاماندا | نگهداری از گل آلاماندا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آنتوریوم | نگهداری از گل آنتوریوم (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آزاله | نگهداری از گل آزاله یا ژینوس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

لیزیانتوس | نگهداری از گل لیزیانتوس ( آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

SOLANUM pseudocapsicum

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

کاشت فلفل در منزل | چگونه در خانه فلفل بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

گیلاس مجلسی
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا